Eiropas Vasaras Skola 2025
Tēma: "Latgale – tradīcijas, kultūra un mūsdienas"
Latviešu valoda un latviešu literatūra
Prakses nolūkos latviešu valodas nodarbību skolotāji tiks piesaistīti no LU topošajiem skolotājiem, kuriem šis darbs ir laba pieredze strādājot ar diasporas bērniem un jauniešiem.
Latviešu valodas nodarbības balstīsies uz Valsts izglītības satura centra izstrādātām izglītības satura vadlīnijām, iekļaujot četru valodas prasmju (lasīšanu, runāšanu, klausīšanos, rakstīšanu) apguvi, īpašu vērību veltot caurviju prasmēm.
Latviešu valodas stundās, visām klasēm plānotā virstēma būs Kārļa Skalbes literārā pasaka “Kaķīša dzirnavas”. Šī tēma apvieno gan latviešu kultūru, gan vēsturi, gan arī latviešu valodas nozīmīgumu un tās lietojumu. Nodarbībās tiks analizēta pasaka „Kaķīša dzirnavas“, tā kultūrvēsturiskā nozīme un ietekme uz mūsdienu latviešu literatūru. Tāpat stundās ietvers dzīvnieku tēmu latviešu literatūrā un plašāk kultūrā sasaistot ar filmas „Straume“ kaķa stāstu.
Turpinot plānot mācību procesu un saturu, ir plānots īstenot starppriekšmetu saikni, proti, mācīt latviešu valodu, tematiski nenodalot no pārējiem - Latvijas vēstures u folkloras - mācību priekšmetiem. Tas nodrošinās gan mācību satura pilnīgu apguvi, gan valodas prasmju pilnveidi.
Mācību procesa īstenošanā plānots izmantot dažādas mācību metodes un metodiskos līdzekļus, pielāgotus un atbilstošus uzdevumus un aktivitātes, ņemot vērā skolēnu latviešu valodas prasmju līmeņus. Stundās tiks izmantoti daudzveidīgi mācību materiāli, valodas spēles, uzdevumi, aktivitātes un darba lapas.
Latvijas vēsture
Vēstures skolotājs, kas iesaistās dažādos projektos, arī mācot vēsturi jauniešiem diasporā, mācību procesā aplūkos Latvijas vēsturi kā kopumu no pirmssākumiem līdz pat mūsdienām.
Vēsturi mācīs sasaistot bērnu mītņu valsts vēstures zināšanas ar Latvijas vēsturi. Diasporas jaunieši tādā veidā labāk spēs izprast Latvijas valsts vēsturi pasaules vēstures kontekstā.
Lai labāk izskaidrotu Latvijas vēstures dažādos posmus esam plānojuši mācības sadalīt pa laikaposmiem sekojoši:
1. Senā un viduslaiku Latvija (līdz 19. gs. sākumam)
Baltu cilšu dzīve un sabiedrība; Krusta kari un Livonijas ordeņa valdīšana;
Poļu, zviedru un Krievijas impērijas ietekme;
2. Atmoda un Latvijas valsts izveide, starpkaru periods
Atmoda un tās pozitīvā ietekme; Pirmais pasaules karš un Latvijas Republikas
proklamēšana (1918); Neatkarības karš un Latvijas attīstība starpkaru periodā;
3. II Pasaules karš, okupācija un III Atmoda
Otrais pasaules karš. Okupācijas (padomju un nacistu režīmi); Padomju periods
un dziesmotā revolūcija (ceļš uz neatkarību);
3. Mūsdienu Latvija (1991–šodiena)
Latvijas neatkarības atjaunošana (1991); Iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO (2004); Ekonomiskā un sociālā attīstība, Latvijas vieta pasaulē.
Latvijā 2023.gadā pieņemtais Valsts aizsardzības likums attiecas uz visiem Latvijas pilsoņiem, arī uz diasporas latviešiem. Lai iepazīstinātu nometnes dalībniekus ar VAD tiks piesaistīts vieslektors, kas palīdzēs izprast VAD ikdienu, būtību un nozīmīgumu. Tāpat šīs tēmas labākai izpratnei esam plānojuši kopīgas aktivitātes ar vietējo Maltas Jaunsardzes organizāciju.
Folkloras un dejas stundas
Folkloras stundas dos dalībniekiem pārskatu Latviešu folkloras pamatiem,
ar īpašu fokusu uz gadskārtu svētkiem, un cilvēka mūža posmiem. Folkloras
nodarbībās arī tiks apsvērts kā šīs tradīcijas tiek atzīmētas mūsdienu sabiedrībā,
ar iespējām piedalīties sarunās un diskusijās par Latviešu tradīcijām mūsu
ikdienā. Nodarbības būs ļoti praktiskas, un jauniešiem būs iespēja likt zināšanu
kontekstā ar dziesmām, rotaļām, un iztēlojot dažādus Latviešu svinības un svētkus.
Ņemot vērā, ka nometne šogad notiek Latgalē, stundās arī jauniešiem būs iespēja
izmēģināt dziedāt Latgaliešu dziesmas.
Deju stundās dalībnieki mācīsies latviešu deju soļus, uzlabos koordināciju un
ritma izjūtu. Tāpat mācīsies izdejot vienkāršus latviešu deju vakaru dančus.
"Latgale – tradīcijas, kultūra un mūsdienas"
Viens no nometnes mērķiem ir iepazīstināt diasporas bērnus ar mūsu zemes dažādo kultūru, tāpat arī viņiem parādīt cik dažāda tā ir. Tādēļ šī gada tēma ir Latgale - tradīcijas, kultūra un mūsdienas. Lai īsteotu mūsu ieceres esam plānojuši ekskursiju Latgales dabas bagātību apskatei, tāpat iepazīstināt ar Latgales vēsturi un rokdarbiem, arī ar Latgales mūsdienu kultūras aspektiem.
Pēcpusdienas un vakara aktivitātes
Neiztrūkstoša EVS sastāvdaļa ir kora un tautas deju nodarbības, kā arī vakara sadziedāšanās pie ugunskura, danču vakars, talantu konkursi un citi vakara pasākumi, kas veicina saliedēšanos un sarunas.
Nometnes ikdienā svarīgs ir arī sports. Dienas plānā ir iekļauta rīta rosme, dažādas sporta spēles, kā arī saorganizēt nometnes dalībnieku olimpiāde.
Katru pēcpusdienu skolotāju un audzinātāju vadībā paredzētas interešu grupas, kurās dalībnieki veidos nometnes avīzi, orientēsies dabā, gatavos latviskus ēdienus, debatēs par aktuālām tēmām, gatavosies noslēguma koncertam.
Visu mācību stundu un interešu grupu nodarbību prezentācijas tiks apkopotas un parādītas noslēguma pasākuma izstādē un koncertā.
Noslēguma pasākumā tiks prezentēts stundās un interešu grupās, divu nedēļu laikā, padarītais - prezentācijas, izstāde un kopīgi radītie priekšnesumi vecākiem, viesiem un pašiem sev.
Nometnes ietvaros tiek plānota tikšanās ar Latvijas jauniešiem. Kā jau minēts esam iecerējuši nometnē runāt par Valsts aizsardzības dienestu un savas zemes aizstāvēšanu. Lai šis nešķistu tikai kaut kas teorētisks, plānojam iesaistīt vietējās Jaunsardzes organizācijas jauniešus kādā no vakara aktivitātēm.
Ekskursija
Novada burvība - Rāznas ezers tā mežatakas un Mākoņkalns ir apskates objekti ko rādīsim jauniešiem. Bet kultūras un Latgales vēstures iepazīšana notiks Rēzeknē Latgales muzejā, kur muzeja pedagoga vadībā varēs vairāk uzzināt par dažādiem notikumiem Latgales vēsturē.
Nometņu vadītājs ir atbildīgs par nometnes aprakstā sniegto informāciju.
VISC neatbild par atzinumu saturu, tikai informē, ka konkrētajai nometnei ir saņemts atzinums no iestādes.
VBTAI, PVD un Pašvaldības ir tikai jāinformē par nometņu saskaņošanu - attiecīgi zaļa statusa ikona norāda, ka šīm iestādēm ir aizsūtīta informācija par atbilstošo nometni.