2025. gada 18. martā Ministru kabinets apstiprinājis grozījumus noteikumos par bērnu nometņu organizēšanas un darbības kārtību ar mērķi pastiprināt nosacījumus nometņu personālam un novērst jebkādas vardarbības gadījumus bērnu nometnēs.
Stingrākas prasības nometņu personālam
Noteikumu grozījumos noteikts, ka gan nometnes vadītājam, gan citam nometnes darbībā iesaistītajam personālam jāatbilst Bērnu tiesību aizsardzības likuma, t.i. bērnu nometnē nedrīkst strādāt personas:
Nometņu vadītāju sertifikācija un uzraudzība
Turpmāk Valsts izglītības attīstības aģentūra varēs anulēt nometnes vadītāja apliecību, ja nometnes vadītājs neatbildīs minētajām Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām, kā arī varēs apturēt nometnes vadītāja apliecības darbību, ja pret nometnes vadītāju būs uzsākts kriminālprocess par noziedzīgu nodarījumu, kas minēts Bērnu tiesību aizsardzības likuma, vai uzsākts administratīvā pārkāpuma process par likumā minētajiem administratīvajiem pārkāpumiem (tostarp fiziska vai emocionāla vardarbība pret bērniem, maznozīmīga miesas bojājuma izdarīšana, tabakas vai alkoholisko dzērienu pārdošana nepilngadīgajiem u.c.).
Grozījumos noteikts, ka par nometnes organizēšanu un darbību ir atbildīgs bērnu nometnes organizētājs. Ja organizētājs nevar nodrošināt nometnes darbību, viņam nometnes dalībnieki nekavējoties jānodod likumiskajiem pārstāvjiem. Savukārt, lai iegūtu bērnu nometnes vadītāja apliecību, būs ne tikai jāapgūst Valsts izglītības attīstības aģentūras īstenotie nometņu vadītāju sagatavošanas kursi 72 stundu apjomā, bet arī jānokārto pārbaudījums, un pēc pieciem gadiem no nometnes vadītāja apliecības saņemšanas jāpilnveido sava profesionālā kompetence 36 stundu programmā.
Drošības noteikumi un vardarbības profilakse
Tāpat noteikts, ka bērnu nometnes iekšējas kārtības un drošības noteikumos atbilstoši nometnes programmai jāiekļauj nosacījumi traumu un ievainojumu profilaksei, ugunsdrošības prasības, rīcība drošības prasību ievērošanai, kā arī aizliegums dalībniekiem lietot tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces, alkoholiskos dzērienus, narkotiskās, psihotropās vai citas atkarību izraisošas vielas. Iekšējās kārtības noteikumos arī jāparedz rīcības algoritms jebkādas vardarbības gadījumā, kā arī jebkādas vardarbības preventīvai novēršanai.
Nometņu reģistrācijas kārtība
Grozījumos arī pilnveidota nometnes reģistrācijas kārtība nosakot, ka nometnes organizētājs ne vēlāk kā mēnesi pirms nometnes darbības uzsākšanas nodrošina tās reģistrāciju tīmekļvietnē www.nometnes.gov.lv.
Lasīt Vairāk...Sveiciens visiem bērnu nometņu vadītājiem! Vēlamies atgādināt, ka visas dienas un diennakts bērnu nometnes ir jāreģistrē un jāsaskaņo mājas lapā www.nometnes.gov.lv .
Lai to izdarītu ir nepieciešama parole un lietotājvārds, kurš tiek izsniegts beidzot nometņu vadītāju kursus! Ja Jums tādas nav, vai ir aizmirsusies, to varat atjaunot mūsu mājas lapā, sadaļā "aizmirsu paroli" (iepriekš gan pārbaudiet vai jūsu datos uzrādītais e-pasts atbilst lietotajam e-pastam)!
Atcerieties- kad esat piereģistrējuši nometni, izsūtiet saskaņojumus saistītām iestādēm no nometnes profila (iesniegt pietiekumu), kā arī, saņemot pozitīvu atzinumu no VUGD, saskaņojumu no VI, pievienojiet tos Jūsu nometnes reģistrācijas lapā. Noteikti nosūtiet informāciju PVD par ēdināšanas pakalpojuma sniedzēju. Tad, kad visi atzinumi un saskaņojumi ir pievienoti, nosūtiet informāciju saistītai pašvaldībai. Ja pie jūsu nometnes saskaņojumu sadaļas būs "zaļā atzīme"- gan bērnu vecāki, gan citi interesenti varēs pārliecināties, ka šeit reģistrētā nometne ir droša un saskaņota saistītajās iestādēs (Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, Veselības inspekcijā, Pārtikas un veselības dienestā, kā arī pašvaldībā).
Ja nepieciešams mainīt nometnes organizētāju- juridisko personu, to var izdarīt Jūsu sadaļā "Mani dati", pievienojot sadaļā "Juridiskā persona".
Papildus informācija pieejama "metodiskie materiāli"- palīgs nometnes reģistrēšanā- prezentācija.
Lasīt Vairāk...Aicinām personas, kuras vēlas iegūt Bērnu nometņu vadītāja apliecību, kas sasniegušas 18 gadu vecumu un kuras atbilst Bērnu tiesību aizsardzības likuma 72.panta piektās daļas prasībām, pieteikties bērnu nometņu vadītāju mācību kursu programmai “Bērnu nometņu organizēšanas un vadīšanas metodika” (72 stundas).
Programmas mērķis ir dalībniekiem sniegt zināšanas un prasmes un veidot izpratni par:
bērnu vecumposmam, labbūtībai un interesēm atbilstošas nometnes programmas izveidi un īstenošanu, kā arī drošu nometnes norisi;
bērnu nometņu organizēšanas un darbības kārtību Latvijā, ar to saistīto normatīvo aktu ievērošanu;
bērnu nometņu reģistra datu bāzes darbību un tās funkcijām, nometnes saskaņošanas kārtību.
Kursu dalībnieku iegūtās kompetences pēc programmas apguves:
apgūta bērnu nometņu organizēšanas un darbības kārtība Latvijā, ar to saistītie normatīvie akti, drošības nodrošināšana, preventīvie pasākumi jebkādas vardarbības gadījumos nometnēs;
veidota izpratne par nometnes saturu, programmas un projekta izstrādi;
iegūtas zināšanas un prasmes par nometņu reģistrēšanas un saskaņošanas kārtību atbilstoši saistīto dienestu normatīvajiem aktiem (Pārtikas un veterināro dienestu, Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienestu, Veselības inspekciju, Bērnu aizsardzības centru);
apgūtas izmantojamās metodes nometnēs, lai nodrošinātu dalībniekiem saturīgu un lietderīgu brīvā laika pavadīšanu, veicinātu viņu labbūtību;
iepazīti problēmsituāciju risināšanas rīki un iespējas;
apgūtas zināšanas pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanā.
Aicinām bērnu nometņu vadītājus ar pieredzi un kuri atbilst Bērnu tiesību aizsardzības likuma 72.panta piektās daļas prasībām, pieteikties profesionālās kompetences pilnveides mācību kursa programmai „Bērnu nometņu organizēšanas un vadīšanas kompetenču pilnveide” (36 stundas).
Programmas mērķis ir nodrošināt kompetences pilnveidi un pieredzes apmaiņu bērnu nometņu vadītājiem, kuriem beidzies bērnu nometņu vadītāju apliecības derīguma termiņš vai kuri vēlas aktualizēt savas zināšanas un prasmes bērnu nometņu organizēšanas un norises jautājumos.
Kursu dalībnieku iegūtās un pilnveidotās kompetences pēc programmas apguves:
pilnveidota izpratne par aktualitātēm normatīvajos aktos, kas reglamentē bērnu nometņu organizēšanas un darbības kārtību, līgumu slēgšanas kārtību, datu drošības jautājumiem, nometnes darbinieku un dalībnieku drošības aspektiem nometnēs;
nostiprinātas zināšanas par bērnu nometņu saturisko organizēšanu, nometņu reģistrēšanu un saskaņošanu tīmekļa vietnē;
pilnveidotas zināšanas nometnes programmas izstrādē un nometnes apraksta veidošanā;
pilnveidotas zināšanas par aktualitātēm bērnu tiesību aizsardzības un drošības jautājumos, par nometnes darbinieku un dalībnieku tiesībām un pienākumiem, kā arī ukraiņu bērnu iesaisti viņu integrācijas un labbūtības nodrošināšanai, bērnu ar speciālajām vajadzībām un sociālā riska grupas bērnu iesaisti nometnēs;
pilnveidotas zināšanas par aktualitātēm higiēnas prasību ievērošanā nometnēs, par preventīviem pasākumiem viena vai vairāku bērnu saslimšanas gadījumos;
pilnveidotas zināšanas un prasmes pirmās palīdzības sniegšanā, veselībpratības nodrošināšanā dalībniekiem un darbiniekiem nometnēs;
labās prakses piemēru apguve pieredzes apmaiņā.
Programmas tiks īstenotas attālināti tiešsaistē (Zoom platformā). Mācību programmas dalībniekiem nepieciešams dators ar interneta pieslēgumu, mikrofonu un kameru.
Pieteikšanās un detalizētāks kursu norises aprakts lasāms sadaļā “KURSI” uzklikšķinot uz lupas simbola: https://www.nometnes.gov.lv/training/index
Vietu skaits grupās ir ierobežots!
Lasīt Vairāk...Slimību profilakses un kontroles centrs vērš uzmanību uz to, ka ik gadu vairāki simti bērnu nonāk ārstniecības iestādē, lai saņemtu neatliekamo medicīnisko palīdzību traumas, ievainojuma vai saindēšanas dēļ. Turklāt traumas visbiežāk tiek gūtas netīši. Speciālisti norāda, ka lielākā daļa traumas ir novēršamas un varēja nenotikt!
Sabiedrības informēšanas nolūkos, SPKC ir sagatavojis digitāli šķirstāmu žurnālu par bērnu drošību vasarā "BĒRNAM DROŠA VASARA".
Sargāsim bērnus kopā!
Lasīt Vairāk...Daudziem nometņu vadītājiem un arī bērnu vecākiem, nereti rodas jautājums- Kādos gadījumos VID atmaksā IIN par bērna dalību nometnēs? Sadarbībā ar VID speciālistiem esam sagatavojuši Jums informāciju, lai turpmāk nerastos pārpratumi šajā jautājumā:
"Gada ienākumu deklarācijā drīkst iesniegt attaisnotos izdevumus par interešu izglītības programmu (Izglītības likuma definīcija) apgūšanu bērniem līdz 18 gadu vecumam:
Lai apliecinātu taksācijas gadā veiktos attaisnotos izdevumus, fiziskā persona, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, tai pievieno dokumentu kopijas (attaisnojuma dokumentu oriģinālus uzrāda pēc Valsts ieņēmumu dienesta pieprasījuma) piemēram, kvītis, čekus, maksājuma uzdevumus, konta izrakstus, interneta bankas maksājuma uzdevumus, kuri apliecina izglītības un ārstniecisko izdevumu samaksu un kuros ir norādīts fiziskās personas – nodokļa maksātāja vai viņa ģimenes locekļa vārds, uzvārds un personas kods, dokumenta izsniegšanas datums, kases čeka vai kvīts sērija un numurs, maksājuma uzdevuma numurs, saņemtā pakalpojuma veids (izglītības vai medicīnas un ārstnieciskais pakalpojums) un pakalpojuma sniedzēja reģistrācijas numurs vai personas kods un nosaukums vai vārds, uzvārds. Jautājumu gadījumā aicinām zvanīt uz VID konsultatīvā tālruņa numuru 67120000."
Lasīt Vairāk...Veselības inspekcijas informācija
Infekcijas slimību pazīmju novērtēšanu nometnes dalībniekiem, ko jāveic saskaņā ar Ministru kabineta 01.09.2009. noteikumiem Nr. 981 “Bērnu nometņu organizēšanas un darbības kārtība”, var veikt tikai sekojošas ārstniecības personas (kurām ir atbilstoša kompetence un kuras reģistrētas ārstniecības personu reģistrā):
Citas ārstniecības personas, tostarp māsas palīgs, fizioterapeits, masieris, kosmētiķis, nevar nodrošināt Noteikumu Nr. 981 10.11 punktā visus minētos veselības aprūpes pakalpojumus.
Vispārējās aprūpes māsa arī ir kompetenta noteikt infekcijas slimību simptomus nometnes dalībniekiem. Atbilstoši Ministru kabineta 24.03.2009. noteikumu Nr. 268 “Noteikumi par ārstniecības personu un studējošo, kuri apgūst pirmā vai otrā līmeņa profesionālās augstākās medicīniskās izglītības programmas, kompetenci ārstniecībā un šo personu teorētisko un praktisko zināšanu apjomu” 497. punktam māsas kompetence atbilst Ārstniecības likuma 44. pantā noteiktajām prasībām, tostarp māsas kompetencē ir pacienta stāvokļa novērtēšana. Māsa neveic diagnostiku, bet novērtē nometnes dalībnieka veselības stāvokli.
Tiesības patstāvīgi praktizēt māsas profesijā ir Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistrā reģistrētām māsām, kas savu profesionālo darbību veselības aprūpes jomā veic ārstniecības iestādē (kabinetā, veselības punktā), kas reģistrēta Ārstniecības iestāžu reģistrā un atbilst normatīvajos aktos noteiktajām obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām.
Saskaņā ar Noteikumos Nr. 981 ārstniecības personas noteikto kompetenci (augstāk minētais), un saskaņā ar māsa profesijas standartā noteiktiem pienākumiem, uzdevumiem, Inspekcijas viedoklis attiecībā par māsas nodarbinātību nometnes darbības laikā:
Nometnes organizators izvērtē kādos nometnes procesos piedalās ārstniecības persona, cik ātrā laikā pēc telefona zvana var ierasties nometnē palīdzības sniegšanai u.c.
Par U/27 izziņām nometnes darbiniekiem (ārvalstniekiem), kas strādā ciešā kontaktā ar bērniem:
pieļaujams, ka darbinieks var neveikt obligāto veselības pārbaudi pirms darba uzsākšanas Latvijā- gadījumos, ja darbinieks var uzrādīt savā valstī izsniegtu izziņu par izieto veselības pārbaudi un atbilstību darbam ar bērniem, kas ir tulkota valsts valodā (latviešu valodā) un kuru ir apstiprinājis nometnes organizētājs.
Lasīt Vairāk...Sākoties vasaras sezonai, vēršam uzmanību drošai atpūtai pie un uz ūdens, kā arī aicinām aizdomāties par sekām, kādas var rasties pārgalvīgas rīcības rezultātā.
Lēcieni uz galvas ūdenī ir vieni no biežākajiem mugurkaula traumu cēloņiem Latvijā un nereti beidzas ar noslīkšanu vai smagu traumu, kā dēļ tiek ietekmēta cilvēka spēja kustēties un veikt pašaprūpi, neatgriezeniski samazinot dzīves kvalitāti.
Noslīkušo un smagu traumu guvušo statistikā ir arī bērni un jaunieši. 2020.gadā 6% no noslīkušo un slīkušo skaita bija bērni un jaunieši vecumā līdz 19 gadiem. Tāpēc ir īpaši svarīgi jau šajā vecumā skaidrot bērniem un jauniešiem drošas atpūtas pie un uz ūdens principus un sekas, ar kādām var nākties saskarties pārgalvīgas rīcības rezultātā.
Atgādinām, ka atpūšoties pie ūdens, bērni ir nepārtraukti jāuzrauga, arī tie, kas labi prot peldēt. Visdrošāk, ja pieaugušais atrodas ūdenī starp krastu un dziļumu.
Publicējam informatīvos materiālus, ar kuriem aicinām iepazīstināt bērnu un jauniešu nometņu dalībniekus.
Lasīt Vairāk...Valsts izglītības satura centrs, saskaņojot ar Vesselības ministriju-ir aktualizējis Vadlīnijas piesardzības pasākumiem bērnu nometņu organizētājiem. Vadlīnijas nosaka ieteikumus epidemioloģiski drošas nometnes organizēšanai un norisei, nosaka ieteikumus bērnu un darbinieku personīgās higiēnas un profilakses pasākumiem, telpu un aprīkojuma uzkopšanas pasākumiem. Jautājumu un neskaidrību gadījumā kontakti: VISC vecākā eksperte Inta Kraskeviča, e-pasts: inta.kraskevica@visc.gov.lv, tālr. 60001629.
Lasīt Vairāk...Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar pašvaldībām īsteno atbalsta programmu “Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm”, kas ir sociāli nozīmīga gan Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam, gan Latvijas sabiedrībai.
Nometnes tiek organizētas ar mērķi nodrošināt atbalstu Ukrainas bērnu un jauniešu socializācijai un psihoemocionālajai labbūtībai, kā arī latviešu valodas praktizēšanai un prasmju pilnveidei, komunicējot un sadarbojoties gan savā starpā, gan ar Latvijas bērniem un jauniešiem daudzveidīgās radošajās norisēs un izglītojošās aktivitātēs kultūrizglītībā, vides izglītībā, tehniskajā jaunradē, sportā, veselīga dzīvesveida un drošības jautājumos.
Inta Kraskeviča
Lasīt Vairāk...